2023-cü ilin ən yaxşıları adına namizədlər açıqlandı

Gənclər və İdman Nazirliyi 2023-cü ilin ən yaxşılarının seçiminə start verib.

Newsport.az xəbər verir ki, seçim 3 mərhələdə aparılır. Birinci mərhələdə Olimpiya idman növləri üzrə federasiyalar nominasiyalar üzrə öz namizədlərini yazıb təqdim ediblər.

İkinci mərhələ sosial media vasitəsilə izləyiciləri arasında aparılır. Nəhayət üçüncü mərhələ - nazirlikdə yaradılmış münsiflər komissiyanın rəyi də nəzərə alınmaqla qaliblər elan ediləcək və Qala mərasimində mükafatlandırılacaqlar.

Seçim prosesində namizədlər federasiyalardan 50 faiz, izləyicilərdən 30 faiz, xüsusi münsiflər komissiyasından isə 20 faiz səs alacaqlar.

İlin ən fəal idman jurnalisti nominasiyasında "FutbolPress"in baş redaktoru Elçin Cəlilov da namizədlər arasındadır.

2023-cü ilin ən yaxşı qadın idmançısı

Xədicə Qədəşova (cüdo)
Jalə Əliyeva (güləş)
Günay Məmmədzadə (şahmat)
Leyla Əliyeva (cüdo)
Zöhrə Ağamirova (bədii gimnastika)
Mariya Stadnik (güləş)
Anna Başta (qılıncoynatma)
İrina Zaretska (karate)
Aynur Rzayeva (boks)
Gövhər Beydullayeva (şahmat)
Nigar Nəsirova (atıcılıq)

2023-cü ilin ən yaxşı kişi idmançısı

Tofiq Musayev (MMA)
Həsrət Cəfərov (yunan-Roma güləşi)
Rafiq Hüseynov (yunan-Roma güləşi)
Eldəniz Əzizli (yunan-Roma güləşi)
Məhəmməd Abdullayev (boks)
Taleh Məmmədov (yunan-Roma güləşi)
Mixail Malkin (idman gimnastikası)
Hacı Əliyev (sərbəst güləş)
Məhəmməd Muradlı (şahmat)
Tural Ağalarzadə (karate)
Bəhmən Nəsiri (avarçəkmə)
Hidayət Heydərov (cüdo)
Zelim Kotsoyev (cüdo)
Nicat Abasov (şahmat)

2023-cü ilin ən yaxşı qadın komandası

Həndbol üzrə milli komanda
“Neftçi” basketbol klubu
Şahmat üzrə qadınlardan ibarət komanda
Voleybol üzrə milli komanda
Futbol üzrə U-17 milli komanda
Bədii gimnastika üzrə milli komanda
Qılıncoynatma üzrə milli komanda

2023-cü ilin ən yaxşı kişi komandası

“Sabah” basketbol klubu
“Qarabağ” FK
Yunan-Roma güləşi üzrə milli komanda
Tamblinq üzrə milli komanda
Cüdo üzrə milli komanda
Minifutbol üzrə milli komanda
Şahmat üzrə yığma komanda
Güləş üzrə U-17 yığma komanda
Futbol üzrə milli komanda

2023-cü ilin ən yaxşı məşqçisi

Rəşad Əbdürəhmanov (üzgüçülük)
Fərid Abbasov (şahmat)
Siyana Vasileva (bədii gimnastika)
Adil Hüseynzadə (tamblinq)
Rüstəm Alimli (cüdo)
Rövşən Bayramov (yunan-Roma güləşi)
Aleksandr Tarakanov (yunan-Roma güləşi)
Rixard Trautman (cüdo)
Qurban Qurbanov (futbol)
Rəşad Məmmədov (cüdo)
Radik Hüseynov (yunan-Roma güləş)
Murad Musayev (futbol)
Əsgərxan Novruzov (sərbəst güləş)

2023-cü ilin hakimi

Anjella Abdullayeva (qadın idman gimnastikası)
Anar Babanlı (boks)
Nazim Umbayev (cüdo)
Sədi Quliyev (güləş)
Əliyar Ağayev (futbol)
Elçin Məsiyev (futbol)
Nigar Abdusalimova (bədii gimnastika)
Zaur Hacıyev (voleybol)
Valeh Məhərrəmov (cüdo)
Eldar Zülfüqarov (voleybol)
Elman İsmayılov (güləş)
Asif Şirəliyev (güləş)
Fariz Hüseynov (cüdo)

2023-cü ilin idman tibb personalı

Ramil Vəliyev (cüdo)
Dilbər Səfərova (muay-tay)
Zaur Abdullayev (boks)
Aydın Ağalıyev (gimnastika)
ADBTİA-nın Elmi-Tədris Laboratoriyası
Lüdmila Quliyeva (avarçəkmə)
Natiq Süleymanov (futbol)
Milli İdman Tibb və Reabilitasiya Elmi-Praktiki İnstitutu
Vüqar Vəliyev (güləş)
Gennadiy Kislari (“Qarabağ” FK)
Müşfiq İbrahimov (güləş)
Arzu Əskərova (BŞİTD)
Rahim Əliyev (futbol)
Raif Refetov (gimnastika)
2023-cü ilin idman federasiyası
Azərbaycan Güləş Federasiyası
Azərbaycan Gimnastika Federasiyası 
Azərbaycan Kanoe və Avarçəkmə Federasiyası
Azərbaycan Şahmat Federasiyası
Azərbaycan Cüdo Federasiyası
Azərbaycan Atıcılıq Federasiyası
Azərbaycan Karate Federasiyaları Assosiasiyası
Azərbaycan Basketbol Federasiyası

2023-cü ilin idman klubu

“Xarı Bülbül” voleybol klubu
“Triterra” triatlon klubu
“Sabah” basketbol klubu
“Ocaq” gimnastika klubu
“Qarabağ” FK
“Neftçi” idman klubu
DİN İdman Cəmiyyəti
“Qəbələ” idman klubu

2023-cü ilin Olimpiya İdman Kompleksi

Qusar OİK
Şəki OİK
Göygöl OİK
Quba OİK
Goranboy OİK
Lənkəran OİK
Şağan OİK
Sumqayıt OİK

2023-cü ilin idman qurğusu

T.Bəhramov adına Respublika Stadionu
Su İdmanı Sarayı
Bakı İdman Sarayı
Bakı Kristal Zalı
Milli Gimnastika Arenası
“Sərhədçi” İdman Mərkəzi
GİN-nin Voleybol Mərkəzi
Bakı Atıcılıq Mərkəzi
“Kür” Olimpiya Tədris-İdman Mərkəzi
2023-cü ilin Uşaq-Gənclər İdman Məktəbi
Şabran UGİM
Şuşa UGİM
10 nömrəli UGİM
“Təhsil” RİM PH
“Ulduz” Futbol Akademiyası
“Vətən” İOEUGFM
RİOEUGİM
7 nömrəli İOEUGİM
Su İdman növləri üzrə yüksək idman ustalığı məktəbi
Sumqayıt şəhər 1 nömrəli İOEUGİŞM
13 nömrəli İOEUGİM
9 nömrəli UGİM
5 nömrəli İOEUGİM
2 nömrəli RİOEUGİM
Qazax rayon UGİM
1 nömrəli UGİM
1 nömrəli  RİOEUGİM

2023-cü ilin Ədalətli oyun (Fair Play) mükafatçısı

Fariz Hüseynov (cüdo)
Azərbaycan Badminton Federasiyası
Futbol üzrə milli komanda 
Qurban Qurbanov (futbol)
2023-cü ilin idman tədbiri
“İdman festivalı-2023” (Quba)
Şahmat üzrə Dünya Kuboku
MINEPS VII (Bədən Tərbiyəsi və İdman üzrə Nazirlərin və Yüksək Vəzifəli Şəxslərin VII Beynəlxalq Konfransı) 
Formula 1 Azərbaycan Qran-Prisi
Cüdo üzrə böyük dəbilqə turniri
Taekvondo üzrə dünya çempionatı
"Prezident Kuboku 2023" kanoe və avarçəkmə üzrə beynəlxalq reqata
Atıcılıq üzrə dünya çempionatı
Gimnastika üzrə Dünya Kuboku
“Kürü keçək?” açıq suda üzmə yarışı

2023-cü ilin idman kəşfi

Tamblinq üzrə Azərbaycan milli yığma komandası
H.Əliyev adına İKK-nin buz meydançası
Xankəndi stadionu
Bəhmən Nəsiri (avarçəkmə)
Xədicə Qədəşova (cüdo)
Turan Daşdəmirov (yunan-Roma güləşi)
Murad Allahverdiyev (boks)
Nicat Abasov (şahmat)
Əbil Yusifov (cüdo)
Vüsalə Hacıyeva ( cüdo)
Məhəmməd Musayev (cüdo)
Leyla Əliyeva (cüdo)

2023-cü ilin ən fəal idman jurnalisti

Nazilə Əhmədova (Real TV)
Kənan Hakimov (İTV)
Vüqar Nəzərov (İdman TV)
Şəmsəddin Abbasov (CBC Sport)
Zəki Feyzullayev (İdman.biz)
Elnur Salahov (AZƏRTAC)
Emil Əhmədov (CBC TV)
Tahir Hümmətov (İdman.biz)
Azər İsmayıl (ARB24)
Gəray Qiyasov (Real TV)
İlkin Xəlilov (ATV)
Elçin Cəlilov (Futbolpress.az)
Tural Xudiyev (Space TV)
Emin Ağa (İdman.biz)
Elmir Əliyev (Haqqın.az)
Təbriz Quliyev (Report)
Elsevər Məmmədov (Qafqazinfo)
Həbib Aslanov (Sportinfo.az)

2023-cü ilin idman fotoqrafı

İlqar Cəfərov (AZƏRTAC)
Zaur Mustafayev (Trend)
Rüfət Abdullayev (İdman.biz)
Dilavər Nəcəfov (AGİN)
Qənbər Cəlilov (AFFA)
Valeri Xlızov (AGF)
Elmir Kərimov
Anar Bayramlı (sfera.az)
Firudin Səlimov (Report)
Fərid Faiqoğlu (İdman TV)
2023-cü ilin idman filmi
“Mübariz!”
“Stadionlar səssiz olanda”
“Qızlara ağ yaraşır!”

2023-cü ilin idman media qurumu

İdman TV
İdman.biz
CBC Sport
AZƏRTAC
104 FM Azərbaycan radiosu
İTV
Report
Real TV
Xəzər TV

 





Xəbər lenti







Neftçi Qarabağ Qəbələ Sumqayıt Kəpəz Sabah Araz-Naxçıvan Səbail Turan Tovuz Zirə
Banner left
Banner right